Промотивно во месец октомври - минимален износ на нарачка 500 ден.
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Проволоне Валпаданда со заштитена ознака на потекло

Во кошничка имате 0 парчиња.
  • 860 ден.

Проволоне е традиционално сирење со еластична и полузрела структура. Карактеристично е за низината која го опфаќа поголемиот дел од северна Италија: Бергамо, Бреша, Кремона, Мантова, Милано, Падова, Пјаченца, Ровиго, Тренто, Верона и Виченца. Од 1996 година ова сирење влегува меѓу производите под марката ДОП или Производ со заштитено потекло за да се заштити од имитации и измами на потрошувачите.

Проволоне: историја и каракеристики

Проволоне е тип на сирење со растеглива и полузрела структура. Од оваа категорија на сирења ова е со најголем број на варијации во форма и тежина. Растегливоста на самата маса карактеристична за Проволоне во фазата на производство ги инспирира мајсторите изработувачи во создавање на форми со најразлична тежина.


Наименување Проволоне
Состојки Кравјо млеко, сол, сириште
Земја на потекло: Италија
Рок на траење: Датумот е означен на амбалажата
Нутритивна вредност во 100 гр
Енергетска вредност 1404 kJ / 338 kcal
Масти 26,4 гр
од кои заситени 18 гр
Јаглехидрати: 0 гр
од кои шеќери: 0 гр
Протеини 25,1 гр
Сол 1,7 гр
Количина цена на кг