Промотивно во месец октомври - минимален износ на нарачка 500 ден.
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Тиква

Во кошничка имате 0 парчиња.
  • 77 ден.

Дали и вам првата асоцијација кога ќе помислите на тиква ви е тонење во боите и вкусовите на есента? Убаво е за гледање, а уште подобро за јадење. Постојат стотици, можеби илјадници видови тикви. Постојат оние што не се јадат и се употребуваат како украси – за креативните кои подготвуваат тикви за “Ноќ на вештерките“.

Слатката, мека и путер пулпа е совршена за подготовка на различни кремови. Може да се подготви и печена во рерна со ароматични билки, зачини, семиња и суво овошје. Ароматизирана со вашите омилени билки, наесен можете да ја подготвите со вкусно пржено месо.

Својства и придобивки од тиква:

Портокаловата боја се однесува на витаминот Ц со кој е богата тиквата! Таа е неверојатен извор на хранливи материи потребни за организмот. Влакното на тиквата делува на цревниот метаболизам, во корист на регуларноста на системот, како и намалување на апсорпцијата на штетните материи. Семето содржи супстанца што помага да се спречат разни воспаленија како што е циститис.

Наименување Тиква
Количина 1 парче (цца 1,2 кг)
Земја на потекло: Македонија
Пакување Хартиена кеса

Слични производи