Промотивно во месец октомври - минимален износ на нарачка 500 ден.
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Салама Финокиона со заштитена географска одредница

Во кошничка имате 0 гр.
  • 1,260 ден.
  • 1,134 ден.

Финокиона е кралица на тосканските салами, онаа што најмногу се истакнува во тосканската гастрономија поради својот вкус, арома и уникатност, благодарение на аромата на анасон, што се користи во вид на семе и/или цвет во смесата и меката текстура. Комбинацијата на најдобри избори на овластени италијански меса и занаетчискиот рецепт на конзорциумските компании што комбинира зачини и природни ароми е главниот “виновник“ за раѓањето на единствената и уникатната Финокиона.

Финокиона е типична тосканска салама, по потекло од провинциите Сиена и Фиренца, која се подготвува со мелење маснотии и попосни делови од свиња, а потоа се ароматизира со семе од анасон, па оттука и го носи името финокиона (it. finocchio – анасон).

Јадењето парче Финокиона е исто како да патувате во автентичната и вистинската Тоскана за да ги откриете традициите на селаните, помалку познатите села и најскриените погледи. Донесете ја на вашата трпеза, уживајте во саламата со две парчиња леб и обидете се да ги воодушевите пријателите со салама со свеж и апетитен вкус и непогрешлив мирис.

Овој производ има уште поголема квалитативна вредност токму поради ознаката IGP (it.

Indicazione geografica protetta), што претставува заштитена географска ознака.

Наименување Зреена свинска кобасица
Состојки Свинско, сол, декстроза, семиња и цвет од анасон (0,34%), издробен и мелен пипер, дехидриран лук. Антиоксиданти: E301 (натриум L-аскорбат) Конзерванси: E250 (натриум нитрит), E252 калиум нитрат.
Земја на потекло: Италија
Пакување Хартиено пакување
Начин на чување Да се чува во фрижидер на темература од 2 - 6 ° C и да се конзумира во 2-3 дена
Нутритивна вредност во 100 гр
Енергетска вредност 1580kJ/381kcal
Масти 32 гр
од кои заситени 13 гр
Јаглехидрати 1,1 гр
од кои шеќери 0,8 гр
Протеини: 22 гр
Сол 4,3 гр
Количина цена на кг

Слични производи