×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Проволоне

Во кошничка имате 0 парчиња.
  • 900 ден.
  • 720 ден.

Проволоне е традиционално сирење со еластична и полузрела структура. Карактеристично е за низината која го опфаќа поголемиот дел од северна Италија: Бергамо, Бреша, Кремона, Мантова, Милано, Падова, Пјаченца, Ровиго, Тренто, Верона и Виченца. Од 1996 година ова сирење влегува меѓу производите под марката ДОП или Производ со заштитено потекло за да се заштити од имитации и измами на потрошувачите.

Проволоне: историја и каракеристики

Проволоне е тип на сирење со растеглива и полузрела структура. Од оваа категорија на сирења ова е со најголем број на варијации во форма и тежина. Растегливоста на самата маса карактеристична за Проволоне во фазата на производство ги инспирира мајсторите изработувачи во создавање на форми со најразлична тежина.


Состојки Кравјо млеко, сол, сириште
Земја на потекло: Италија
Рок на траење: Датумот е означен на амбалажата
Начин на чување Да се чува на суво, ладно и темно место
Количина цена на кг

Слични производи

Домато Newsletter

Стани дел од Домато заедницата и добиј 10% попуст на твојата прва нарачка.

Регистрирај се