Промотивно во месец октомври - минимален износ на нарачка 500 ден.
×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Јаболка црвен делишес

Во кошничка имате 0 гр.
  • 57 ден.

Слатки, сочни и со примамлива црвена боја, јаболката од сортата црвен делишес се едни од најконсумираните во нашата земја.

Сезонски најприлагодено овошје што постои благодарение на начинот на одгледување и специјализацијата на задругите во подобрување на технологиите за зачувување. Постојат неколку сорти на пазарот: златен делишес, Jонатан, грени Смит, Kожарка... Илјадници традиционални сорти, од кои дел скоро и исчезнати, но сè уште може да се најде по некој доказ низ територијата на нашата земја. Изрендани или испасирани може да ги употребите и за кашички за бебиња, заедно со некоја друга состојка, или за подготовка на компоти, овошни сокови, штрудли, колачи итн. 

Доматo ви го нуди ова црвено вкусно јаболко.

Својства и придобивки на јаболката:

Јаболкото е извор на корисни материи, од хидрантната моќ на водата, до заштита на имуниот систем со витамин Ц. Јаболкото има антиоксидантно дејство, а неговата внатрешност и кората се богати со растителни влакна, што претставува природна поддршка за интестиналниот баланс. Тоа е добар сојузник на желудникот, благодарение на стимулацијата која создава чувство на ситост.

Ова овошје е богато со шеќер, а познато е и дека е нискокалорично. Со оглед на тоа дека тоа се “добри“ шеќери, со нивно конзумирање брзо го регулирате метаболизмот.

Како да користите јаболка во кујната?

Сокови и смути на база на јаболко, заедно со друго свежо овошје и зеленчук, се многу хранливи пијалоци. Изберете ги за ужина на работа или при прошетка во паркот.

Наименување Јаболка Црвен Делишес
Тежина цена на кг
Земја на потекло: Македонија
Пакување хартиена кеса
Регион на одгледување с. Непроштено

Слични производи